Anatomie

Zevní pohlavní orgány ženy

Vulva, Pudendum femininum: Zevní část ženského pohlavního ústrojí, respektive zevních rodidel, lůno. Zahrnuje velké a malé stydké pysky (labia majora a minora), klitoris, ústí pochvy a močové trubice a řadu drobných žlázek. Vše je dobře vidět na obrázcích, které jsou vybaveny popisky.
Vulva, Pudendum femininum:
Zevní část ženského pohlavního ústrojí, respektive zevních rodidel. První obrázek je pohled na ženské pohlaví zepředu, když žena stojí. Je na něm vidět stydký pahorek a velké stydké pysky, které jsou sevřené a tím chrání celé pohlavní ústrojí před nečistotami. Druhý obrázek je pohled ze zadu, kdy žena je předkloněna.  Nahoře vidíme řitní otvor a pod ním celé velké stydké pysky, ze kterých lehce vyčnívají malé stydké pysky. Mezi řitním otvorem a začátkem velkých stydkých pysků je vidět hráz. Třetí obrázek je detailní pohled ve chvíli, kdy žena má roztažené nohy a můžete vidět celé rozevřené pohlaví ženy. Zahrnuje velké a malé stydké pysky (labia majora a minora), klitoris, ústí pochvy a močové trubice a řadu drobných žlázek. Na obrázku jsou popisky pro lepší orientaci. Na každém obrázku je jiná žena a proto každá vulva vypadá trochu jinak. Stejně jako u každé jiné části těla i pohlavní orgány jsou u každé ženy trochu odlišné. Mění se jak celkový vzhled tak i jednotlivé části mohou být různě velké a dokonce nemusí být souměrné.
Velké stydké pysky, Labia majora, Labia pudendi:
Součást zevních rodidel ženy (vulvy). Párové kožní řasy zevně pokryté chloupky, uvnitř kůží podobnou sliznici. Vpředu přecházejí do stydkého pahorku (mons pubis), vzadu do hráze (perineum), mezi nimi je stydká štěrbina (rima pudendi), v ní pak malé stydké pysky.
Malé stydké pysky, Labia minora, Labia pudendi:
 Kožní řasy kryté tenkou kůží podobnou sliznici a bohatou mazovými žlázkami, která u panny (virgo) přechází do panenské blány (hymen). Mezi malými pysky leží vpředu klitoris, za ním ústí močové trubice a ještě dále vchod do pochvy. Prostor uvnitř malých pysků se označuje jako poševní předsíň (vestibulum vaginae). Malé stydké pysky jsou velni citlivé na dotyk.
Klitoris, Poštěváček:
Malý lehce topořivý ženský orgán v horní části zevních rodidel (vulva). Delší stimulací klitorisu dochází k orgasmu. Jeho stimulace je často vhodným úvodem k orgasmu vaginálnímu.
Uretra, Urethra, Ourethra:
Močová trubice, součást močového ústrojí, resp. močových cest. Vede moč z močového měchýře ven z těla.
Ohanbí ženy, Stydký pahorek, Mons pubis, Venušin pahrbek:
Trojhranná vyvýšenina nad stydkou sponou u ženy. Je pokračováním stydkých pysků (labia majora) a je tvořen tuhým tukovým polštářem. U pohlavně dospělé ženy je pokryt ochlupením (pubickým ochlupením), jehož ostrá vodorovná horní hranice patří k druhotným pohlavním znakům ženy. Starší český název je hrma.
Vagina, Pochva, Kolpos:
Orgán sloužící k pohlavnímu styku (koitu) u ženy, součást pohlavního ústrojí. Trubicový svalový orgán vystlaný sliznicí, do něhož se v horní části vyklenuje děložní hrdlo. Poševní stěna je elastická, což při porodu umožní průchod novorozence. Vchod do vaginy je částečně kryt panenskou blánou.
Panenská blána, Hymen:
Slizniční řasa mezi malými stydkými pysky částečně uzavírající vstup do pochvy. I v panenské bláně je drobný otvor různého tvaru, který umožňuje odtok menstruační krve. Hymen se trhá při prvním pohlavním styku (deflorace) a jeho zbytky při porodu. Blána je poměrně slabá a k defloraci může dojít i při sportu, traumaticky či masturbací.  Na obrázku je pět schématických znázornění vchodu do pochvy. Kolem dokola jsou malé stydké pysky, které nahoře uzavírá klitoris. Pod klitorisem je ústí močové trubice a uprostřed panenská blána. První tři (A,B,C) znázorňují poševní vchod zakrytý normální panenskou blánou v které je jeden nebo více otvorů. Na schématu D je panenská blána, která zakrývala celý poševní vchod a musela být jednoduchým chirurgickým zákrokem naříznuta z důvodu odtékaní menstruační krve. Poslední schéma E ukazuje deflorovanou panenskou blánu.
Hráz, Perineum:
Rozhraní mezi vaginou a konečníkem. Hráz je velmi namáhána během porodu, kdy se přizpůsobuje k průchodu dítěte.
Vnitřní pohlavní orgány ženy

Vnitřní pohlavní orgány ženy

Vaječníky:
Žena má dva vaječníky velikosti 3–5cm na každé straně těla. Má hladký povrch, ale u žen, které už menstruují, je povrch zjizvený důsledku zániku folikulů.
Vejcovody:
Vejcovody jsou trubkovité orgány, každý navazuje na vaječník a ústí v děloze. Jsou dlouhé kolem 10 až 15 milimetrů.
Děloha:
Děloha je orgán hruškovitého tvaru, kterou tvoří hladké svalstvo (vůli je nelze ovládat). Povrch je vystlán sliznicí, která se mění v důsledku jednotlivých fází menstruačního cyklu.
1) Močová trubice
2) Poštěváček
3) Vejcovod
4) Děloha
5) Vaječník
6) Močový měchýř
7) Pochva
 

Fyziologie

Úkolem ženských pohlavní orgánů je zajištění několika funkcí nezbytných pro reprodukci lidské rasy:
  • Tvorba vajíček
  • Produkce hormonů
  • Schopnost pohlavního styku
  • Vývoj plodu a jeho porod
vajecniky-deloha
Vajíčka se tvoří ve vaječnících. Dívka při narození má kolem 400 000 nezralých vajíček, přičemž pouze asi 400 jich stihne během života dozrát a uvolnit se. Zralé vajíčko putuje vejcovodem, kde nejčastěji dochází k oplodnění. Pokud je vajíčko oplodněno, uhnízdí se ve výstelce dělohy, v opačném případě je vypuzeno z těla ven spolu se slizniční výstelkou.

Vlhkost v pochvě

Samotné stěny pochvy nemají slizniční žlázky. Vlhké a kyselé prostředí udržují v pochvě žlázky z děložního krčku a vestibulární žlázky – největší se nazývá Bartholiniho žláza. Kyselé prostředí v pochvě zabraňuje vzniku a množení mikroorganismů.