Antikoncepce

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce patří mezi velmi bezpečné antikoncepční metody ochrany před početím. Jsou velice vhodné pro dlouhodobé užívání. Mají i celou řadu pozitivních účinků na zdraví ženy. Při této formě antikoncepce se používají hormony estrogeny a gestageny, které jsou ženskému tělu vlastní.

Estrogeny potlačují především zrání a uvolňování vajíček z vaječníků, zamezují vzniku ovulace. Gestageny ovlivňují především změny hlenu v děložním hrdle. Dochází tak k tvorbě velmi hustého hlenu,který brání průniku spermií do dělohy. Ve vyšším dávkování mohou gestageny zamezit i ovulaci.

Dnešní hormonální antikoncepce je velice efektivní, velmi jednoduchá v užívání, nemá žádný vliv na sex a je naprosto bezpečná.

Tato antikoncepce je ale nevhodná pro ženy, které trpí nebo v minulosti trpěly nádorovým onemocněním (rakovina prsu, dělohy, nádory vaječníků), pro ženy, které prodělaly hlubokou žilní trombózu nebo embolii, mají vysoký krevní tlak, trpí chronickým onemocněním jater, nebo trpí vrozenými chorobami zvýšené srážlivosti krve.

Přirozené metody antikoncepce

Metody přirozené antikoncepce jsou kromě metody přerušovaného pohlavního styku založeny na plodném a neplodném období ženy. Využívá se zjištění, že žena může otěhotnět jen v některé dny v průběhu menstruačního cyklu. V normálním měsíčním cyklu se vajíčko uvolňuje jen jednou, a to uprostřed mezi dvěma menstruacemi.

Výhodami přirozených metod je jejich jednoduchost, snadná dostupnost a zdravotní nezávadnost.

Mezi jejich nevýhody patří to, že nejsou příliš spolehlivé a neposkytují partnerům ochranu před pohlavními chorobami. Velice při nich záleží na disciplinovanosti partnerů a na tom jak přesně dovedou určit ovulaci ženy.

Přehled všech metod přirozené antikoncepce:
  • Metoda plodných a neplodných dnů
  • Metoda kontroly děložního hlenu
  • Metoda sexuální abstinence
  • Přerušovaný pohlavní styk

Bariérové metody antikoncepce pro ženy

Výhodami bariérové antikoncepce je možnost jejího opakovaného použití a zdravotní nezávadnost.

Nevýhodami je obtížné zavádění, manipulace před stykem, potřeba zručnosti a nácviku. Tyto antikoncepční metody způsobují častější infekce močových cest a nechrání před pohlavními chorobami. 
  • poševní pesar

Spermicidní čípky, krémy a pěny - chemická metoda antikoncepce

Chemické antikoncepční metody jsou založeny na použití antikoncepčních čípků, krémů a pěn, které obsahují spermicidní látky, které znehybňují nebo zabíjí spermie. Aplikují se hluboko do pochvy a zavádějí se bezprostředně před každým pohlavním stykem. Jejich účinnost je 2-10 hodin po aplikaci.

Výhodou je volná dostupnost bez lékařského předpisu, možnost širokého výběru forem, ve kterých spermicidní látky jsou a snadné používání.

Nevýhodami jsou velice časté alergické reakce a nesnášenlivost na spermicidní látky, nepříliš vysoká účinnost a ochrana proti pohlavním nemocem.

Nitroděložní tělísko

Tato antikoncepční metoda využívá antikoncepčního účinku tělísek zaváděných do dělohy. Tělísko narušuje pohyb spermií i přesun vajíčka a snižuje tak schopnost jeho oplodnění. Tělíska svým tvarem kopírují tvar dělohy.

Existuje několik typů nitroděložních tělísek – nitroděložní tělísko s mědí, jejímž pomalým uvolňováním se zvyšuje účinnost tělíska proti spermiím. Nitroděložní tělísko s jiným kovem (např. zlatem) a nitroděložní tělísko s hormonem, který patří mezi novější druhy tělísek, a které uvolňuje hormon gestagen. Ten způsobuje, že hlen v děložním hrdle se zahušťuje a průnik spermií je tak znemožněn. Tím je znemožněno i oplodnění. Tlumí pohyblivost a funkci spermií uvnitř dělohy, brzdí růst děložní sliznice a zabraňuje tak usazení vajíčka.

Nitroděložní tělísko by neměly používat ženy, které trpí silným a nepravidelným menstruačním krvácením, častými záněty pochvy a ženy, které častěji střídají sexuální partnery (riziko infekce).

Výhodami nitroděložní antikoncepce je jednoduchost v používání a dlouhá doba použitelnosti.

Nevýhodami jsou prodloužení a zesílení krvácení při menstruaci, mírné krvácení mezi cykly, určitá pravděpodobnost vypadnutí tělíska z pochvy, zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství a častá nutnost lékařských prohlídek.

Ženská sterilizace

Mezi další metody nehormonální antikoncepce patří sterilizace ženy. Tato metoda je lékařským výkonem při kterém dojde k chirurgickému přerušení vejcovodů u ženy. Při tomto zákroku nejsou u ženy odstraněny nebo poškozeny vaječníky. Při sterilizaci ženy dojde k uzavření vejcovodů a tím zabránění postupu spermií i transportu vajíčka do dělohy. Tento stav je však potom už naprosto trvalý a k otěhotnění může dojít pouze cestou umělého oplodnění.

Tato antikoncepční metoda je velice účinná a s tabletovou hormonální antikoncepcí, je v naší republice nejrozšířenější metodou.

Nevýhodou této metody je, že o sterilizaci ženy rozhoduje komise, protože proces podléhá zákonu.