Vzrušení a orgasmus ženy

Ženský orgasmus je pocitové vyvrcholení vzrušení (rozkoše) u ženy. Mít nebo nemít orgasmus je osobní věc ženy a rozhodně není nutnost ho vždy dosahovat, aby byla žena spokojena se svým sexuálním životem. Mnoho lidí věří, že by ženy měly mít orgasmus, že je se ženou něco v nepořádku, pokud ho nemá. Domnívám se, že žena, která chce mít orgasmus, ho bude schopna dosáhnout tehdy, až pro to nastane ten pravý čas, kdy její tělo bude na to připraveno.

Čas dozrávání

Je mnoho faktorů, které prožívání orgasmu u ženy ovlivňují. Prvním faktorem je věk a sexuální zralost ženy. Mladé dívky se vrhají do sexuálního života ve stále mladším věku. Některé s dosažením orgasmu nemají problém, jsou sexuálně velmi vzrušivé. Jiné však zahajují sexuální život, přestože jejich tělu se do toho ještě nechce, nic je nevzrušuje, a to jen proto, že chodí s klukem, který sex vyžaduje. Takové dívky by se sexem raději měly počkat do té doby, než ucítí,že jsou na to zralejší, např. do 18–20let, a s klukama se jen kamarádit. Není nutné to dělat jen proto, že to dělají všichni ostatní!

Rozdíly ve způsobu dosažení orgasmu u různých žen

Naprostá většina žen dosahuje orgasmu drážděním klitorisu, event. v kombinaci s drážděním poševního vchodu. Mnoho mužů si tuto zvláštnost ženské sexuality neuvědomuje a tuto aktivitu zanedbává. Asi 40% žen je vzrušivých výhradně klitoridálně zatímco výhradně vzrušivých vaginálně je asi 4× méně. U klitoridálně dráždivých žen nevede k orgasmu jakkoliv dlouho trvající soulož bez dráždění poštěváčku. V průběhu života se citlivost a preferovaný způsob dráždění může měnit. Zvláště u mladých dívek se můžeme často setkávat s neschopností dosáhnout orgasmu, a to ani při masturbaci. Tyto dívky prostě musí k orgasmu dozrát, a tato funkce se často objeví až po delší době pohlavních styků. Nicméně asi 5–6% žen zůstává trvale celoživotně neschopných dosáhnout orgasmu jakýmkoliv způsobem. Tyto ženy by se tím neměly stresovat, protože i přesto prožívají často uspokojivý sexuální život. Jen výjimečně je anorgasmie spojena s frigiditou.

Popisy orgasmů od různých žen

Orgasmy jsou jako valící se vlny, někdy něžné a jindy jako řítící se bouře.
Nenalézám pro to slov, snad jen, že se dostaví obrovský vzmach a po něm uvolnění a je to skutečně skvělé.
Mé orgasmy představují kombinaci mořských vln a elektřiny procházející tělem.
Pro mě orgasmus představuje uvolnění napětí, zvláště když masturbuji. Jde o určité svalové kontrakce, jichž je někdy jen několik, jindy přicházejí jedna za druhou.
Prožívám pocit vzrušujícího horka někde v podbřišku, uvnitř pochvy i na vulvě. Při silnějším orgasmu se horko rozlévá v podobě slastných elektrizujících křečí do těla, většinou přes stehna do nohou až po konečky prstů. Při slabším orgasmu horko zůstává v místě pohlavních orgánů, ale při masturbaci mohu prsty cítit stahy pochvy a konečníku. Poté vzrušení ustává a cítím pocit uvolnění.

Různé způsoby dosažení orgasmu

K dosáhnutí orgasmu neslouží jen penis. Žena může různými způsoby masturbovat a při hrátkách s partnerem má také mnoho možností, jak ho dosáhnout. Je možné ho vyvolat prsty, orální stimulací – ústy a jazykem, s pomocí nějaké pomůcky – např. vibrátor, orgasmus lze vyvolat třením genitálií o tělo milence nebo o nějaký předmět, mnoho žen využívá k dosažení orgasmu proud vody nebo sprchu. Orgasmus je možné zažívat také ve snu nebo i při bdění při živých představách (denní snění), nebo při sledování erotického obsahu i bez fyzické stimulace – tzv. mentální orgasmus nebo při silném citovém zážitku – emocionální orgasmus. Každá žena je jiná a může být citlivá na jiných místech, proto zkoumejte citlivost svých pohlavních orgánů a okolí a hledejte erotogenní zóny po celém těle.

Vaginální versus klitoridální

Je nějaký rozdíl mezi vaginálním a klitoridálním orgasmem? Rozdíl je v tom, jakým drážděním je orgasmus vyvolán. Samotný prožitek orgasmu může být rozdílný sám o sobě, nehledě na to, jak je vyvolán. Některé ženy vnímají patrný rozdíl v prožitku orgasmu mezi těmito dvěma způsoby dosahování. Orgasmus může být také kombinovaný, způsobený drážděním klitorisu i pochvy zároveň. Některými ženami může být vnímán jako nejlepší, jiné si však tento způsob dosahování orgasmu neoblíbily.

Rozmanitá touha

Dokonce i ženy, které snadno dosahují orgasmu, procházejí v životě fázemi, kdy orgasmus nemívají. Bývá to spojeno s obdobím, kdy nepociťujeme chuť na sex a naše touha zeslábne (nebo zmizí) na několik hodin či několik let. Příčinou mohou být třeba hormonální změny, např. průběh měsíčního cyklu může ovlivnit chuť na sex a schopnost prožívat orgasmus. Ale prožívání těchto změn se velice různí, každá žena to může prožívat jinak. Dalším příkladem může být klimakterium, v menopauze je prožívání sexuální touhy odlišné u různých žen, některé nepociťují téměř žádnou změnu, jiné o sex ztrácí zájem, jejich touha vymizí. Negativní vliv může mít také hysterektomie nebo užívání některých léků např. antidepresiv nebo léků snižujících krevní tlak, ale i přesto některé ženy orgasmus dále prožívají.

Ztrácející se a obtížně postřehnutelný orgasmus

Většina žen má občas zážitek ztrácejícího se orgasmu – energie dosáhne vrcholu, z něhož se normálně rozlije do celého těla, ale místo toho, aby tak učinila, nestane se nic. Je to jako výstup na vrchol hory, těšíte se z něj, dojdete až téměř k vrcholu, ale dál už to nejde, nemůžete zdolat ten útes, který před vámi stojí. Přesto je to skvělý zážitek. Řada žen si není vždy jista, zda měly orgasmus, neboť hranice mezi orgasmem a tím, kdy je člověk vysoce sexuálně nabitý – téměř vyvrcholení, na pokraji vyvrcholení – jsou poněkud setřeny. Orgasmus může být velice rozmanitý. Od plně rozvinutého výbuchu, po němž následuje velké uvolnění, po velmi nepatrné vyvrcholení, zkrátka jen jakýsi záblesk, po němž následuje pocit uklidnění a uvolnění. Někdy je vrchol zcela určitý, jindy vjem vrcholu vůbec nepostřehnete, vzrušení ustává a dál se nic neděje.

Rozpoznání orgasmu

Orgasmus může být tak jemný, že se nedomníváme, že by si to, co pociťujeme, zasloužilo takové označení. Jak to poznáte? Vnímáte pocit završení a dále už netoužíte po sexu. Pokud pravidelně masturbujete a nezažíváte nic, co byste mohly označit slovem orgasmus, co vás přiměje přestat? Ten pocit, že už to dále nejde, že vzrušení, které jste zažila, nejde už dále stupňovat. Patrně jde o velice jemný orgasmus, netrapte se tím. S trochou času a koncentrace bude s největší pravděpodobností zesilovat. Naopak někdy může být žena natolik zdolána a přesycena touhou, že ukončí sex, aniž by muselo dojít k orgasmu. Jiné ženy uvádějí, že někdy se pro ně požitek z penetrace zcela náhle stane k nevydržení. Pocit „už dost!“ vůbec nemusí souviset s orgasmem, navíc to ani nemusí být fyzická reakce. Možná je to určitý pocit úzkosti, který bez varování vyplave na povrch z našeho nevědomí.