Vzrušení, erekce a orgasmus

Je mnoho mladých mužů, kteří ani neví, jak jejich penis vlastně funguje a co se vlastně při jeho použití děje. Někteří se ptají na erekci, jiní na preejakulační tekutinu a její význam, další si pletou erekci a ejakulaci. Další ví jen to, že je penis nejlínější pracovník, který se zvedne, odplivne si a zase si lehne. Proto se dnes podíváme na to, jak takový penis při pohlavním vzrušení funguje.

Erekce neboli ztopoření

Erekce je nejviditelnějším projevem sexuálního vzrušení muže. Penis se zvětší, napřímí a ztvrdne. Zajímavé je, že čím menší je penis v klidu, tím více se dokáže zvětšit jeho objem a ve finále se velikost moc neliší.
Mechanismus erekce je celkem složitý, dá se zjednodušit jako zaškrcení odtoku krve z penisu a zvýšení tlaku na přítoku. Zvýšený tlak krve zvětší objem a díky nestlačitelnosti kapalin je úd i tvrdý. Erekce je indikátor celkového zdraví muže. Jestliže nefunguje, je nutné jít k lékaři. Může se jednat o celou řadu chorob, od obezity přes cukrovku až po srdeční choroby.

Co se děje pod povrchem?

Erekce samotná by byla celkem na nic. Je třeba připravit rozmnožovací orgány na sex. Normálně je močová trubice používána k vypouštění moči a v tomto případě je moč nežádoucí. Takže první věc je její odpojení od močového měchýře. Toto má na starost prostata. Ale není to jediná věc, nutná k vypuzení živých spermií. Je třeba připravit pro ně prostředí a připravit dostatek ejakulátu.

Příprava prostředí

V močové trubici je vlhko a je nutné dodat, že za to můžou zbytky moči. Jenže moč je kyselá a spermie potřebují zásadité prostředí. Ten samý problém ale nastává i v pochvě, kde je taky kyselé prostředí. Tělo potřebuje zneutralizovat prostředí pro spermie a nejjednodušší je využít nejbližší zásaditou kapalinu, která je k dispozici – výživu pro spermie ze semenných váčků. Proto bezprostředně po ztopoření dochází k úniku malého množství ejakulátu, takzvané preejakulační (předejakulační) tekutiny, která je také nazývána kapičkou touhy. Někteří teenageři mají pocit, že u nich dochází k předčasné ejakulaci a kvůli tomuto jevu se zbytečně trápí.
Preejakulační tekutina je zákeřná, a to hned ze tří důvodů. první z nich je, že je-li muž nakažený nějakou sexuálně přenosnou chorobou, jsou původci této choroby přítomni a můžou nakazit partnerku. Rizikem je i fakt, že může obsahovat živé spermie a někdy tak k oplodnění nemusí dojít po ejakulaci, vše můžou zařídit i spermie z preejakulátu. Navíc je dost zrádné, že se kapka touhy může uvolnit kdykoliv, tedy i po zasunutí do pochvy. A zkuste poznat, že k jeho uvolnění došlo, když jej muž necítí a penis je mokrý od poševních sekretů…
Bez zajímavosti není, že přerušovaná soulož je tak nespolehlivá právě kvůli neutralizaci moči. To samé se dá říci i o kondomu, který někteří šílenci nasazují až před ejakulací, když už se spermie v klidu přibližují k vajíčku a na kondom je pozdě. Pak je kondom neprávem zatracovaný jako nespolehlivý jen díky tomu, že uživatel nedodržuje návod, ve kterém každý výrobce uvádí, že kondom musí být nasazený před prvním zavedením penisu do pochvy.

Příprava na ejakulaci

Když už dojde k sexuálnímu vzrušení, horečně probíhá příprava na ejakulaci. Je třeba vyrobit ejakulát, přidat do něj spermie,… Prostata a žlázy kolem ní začnou vyrábět tekutinu, která je základem ejakulátu. Ta se hromadí a tlak postupně roste.

Vyvrcholení a výstřik

V okamžiku, kdy dospěje vzrušení na maximum, stahy pánevních svalů pod tlakem vystříknou koktejl ze spermií a výměšků vnitřních žláz ven. Je nutné dodat, že v případě, kdy nedojde k ejakulaci, musí se tělo této tekutiny zbavit jinak a tlak v kapalině se přenese do varlat, která pak mohou bolet. Kapalina se částečně vstřebá a částečně odejde do močového měchýře.
Objem i tlak ejakulátu se může lišit nejen mezi jednotlivými muži, ale i u stejného muže. Obecně se dá říci, že čím déle se daří odložit ejakulaci, tím více ejakulátu vyjde ven, tím intenzivnější je to pocit a tím silnější je výstřik. Není ale nutné stříkat, spermiím stačí, i když do pochvy prostě vytečou. Jen některé muže to může mírně stresovat.

Co se děje po vyvrcholení

Po orgasmu dochází ke zklidnění. Rozmnožovací orgány splnily svou funkci a nemá pro ně smysl dále udržovat fyzicky náročnou erekci. Sníží se tlak krve, uvolní odtok z penisu a penis ochabne. Další erekce je možná zpravidla až po několika minutách, ale u někoho se může jednat i o hodiny. Teenageři ale nemusí mít problém dosáhnout erekce prakticky okamžitě, protože jejich tělo se ještě nepřizpůsobilo nové hladině pohlavních hormonů.
Snad se mi podařilo trochu ozřejmit to, co se děje v mužském těle během vzrušení a nejdůležitější projevy, doprovázející vzrušení a odpadnou dotazy typu „proč mi při erekci slintá penis?“ a podobné. Máte-li přece jen problémy a nejasnosti, zkuste hledat na serveru. Informací k tomuto tématu je zde i bez tohoto článku dostatek.