SYFILIS – přijíce

  • Fotolia_8298828_Subscription_LBakteriální onemocnění
  • Inkubační doba cca 3 týdny (kdy se objeví první příznaky)
  • Přenos pohlavním stykem
Syfilis (též příjice nebo lues) je nebezpečné bakteriální onemocnění způsobované spirochétou Treponema pallium. Syfilis probíhá ve třech stadiích, kdy se střídá období klinické manifestace a období bezpříznakové, latentní. Celkem se dají vyčlenit 3 fáze, které jsou charakteristické svými příznaky. Syfilis může poškodit mozek, nervový systém a srdce, může být smrtelný.
 
  • První fáze - nebolestivý vřed. Objevuje se v místě, kudy infekce vnikla do organismu. Během pár dnů po nákaze pak dochází ke zduření nejbližších uzlin, tedy při nakažení pohlavním stykem jsou to třísla, při nakažení orálním stykem jsou to krční uzliny apod. Tento vřed se během 4 –  6 týdnů zhojí a tím je ukončena první fáze nemoci (při té je nakažený pro    své okolí minimálně nebezpečný z hlediska roznášení nemoci, a také pokud v této době navštíví lékaře, má velikou šanci se úplně vyléčit).
  • Druhá fáze – tzv. latentní stádium – v této fázi je hlavním příznakem  vyrážka. Ta se může objevit, kdekoli si vzpomenete, dokonce i v ústech, a to znamená, že se nemoc šíří celým tělem. Stroupky, které se během tohoto děje vytvoří, a také zduření uzlin po čase zmizí. Toto se může opakovat i několikrát během několika let.
  • Tuto druhou fázi, kterou můžeme také nazvat klidem před bouří, pak vystřídá fáze třetí – pozdní syfilis. V tomto stádiu nemoci již dochází k  narušení cévní a nervové soustavy (demence), objevuje se progresivní  paralýza. Mezi změny, ke kterým u postiženého dochází a kterých si určitě na první pohled všimneme, patří deformace tkáně v obličejové části.Nemoc končí trvalými následky, v horším případě smrtí.
LÉČBA: antibiotiky, zpravidla penicilinem
V případě, že si nejste jistí, zda byste mohli být nakaženi touto nemocí, můžete si v kamenných lékárnách nebo na internetu objednat test na  syfilis. Jeho cena se pohybuje kolem 250,- Kč.
Pokud dojde k nákaze touto nemocí v těhotenství, může toto onemocnění způsobit poškození plodu, případně potrat!!!