Trichomoniáza


  • Fotolia_3814147_Subscription_LParazitární onemocnění
  • Inkubační doba 4-20 dní
  • Přenos výhradně pohlavním stykem
Trichomoniáza je nejčastější parazitární onemocnění pochvy. Je způsobeno pohyblivým prvokem Bičenkou poševní (Trichomonas vaginalis). Jak už z názvu vyplývá tento prvok přežívá a množí se nejčastěji v pochvě a uretře (močové trubici), kde se stává příčinou nepříjemných zánětů.
 
Trichomoniáza je sexuálně přenosná nemoc způsobená prvokem bičenkou poševní (Trichomonas vaginalis) a nejčastější parazitální onemocnění pochvy. Bičenka poševní je pohyblivý prvok žijící v pochvě a v močové trubici, který způsobuje zánět pochvy  a močové trubice . U žen se může projevit poševním výtokem, který je většinou hojný, řídký, zpěněný, zásaditý a nasládlý. Mimo to způsobuje zdůření a zrudnutí poševního vchodu a jahodové zbarvení poševní sliznice. U mužů je projev nemoci obecně mírnější či bez příznaků. Případný projev může postihovat prostatu a močovou trubici. U obou pohlaví se pak může projevovat uretritidou a obtížemi při močení. Nemoc se často projevuje asymptomaticky. V případě neléčení přejde nemoc do chronické fáze, při které jednotlivé mptomy odezní, avšak infikovaná osoba je i nadále infekční.Nemoc usnadňuje průnik HIV infekce.
Nemoc se přenáší výhradně pohlavním stykem. Mimopohlavní přenos je mimořádně vzácný; podle Čepického by „vyžadoval naprosté zanedbání základních hygienických pravidel (např. při společném používání vlhké žínky dvěma ženami).“ Přenos prostřednictvím vody je rovněž nepravděpodobný; podle Roba, Martana a Citterbarta hynou trychomonády ve vodě „za 45–60 minut, v termální vodě za 30 minut až 3 hodiny, ve zředěné moči za 5–6 hodin.“