Poprvé ke gynekologovi

Kdy?

Věk se nedá přesně stanovit. Mělo by to však být před 18. rokem života.
Většina dívek navštíví gynekologa asi v 16 letech. Většinou když je pro návštěvu důvod. Nejčastější důvody jsou prevence (nejčastěji prevence rakovinových onemocnění) a „nechat si předepsat antikoncepci“. Jsou však situace, kdy byste měla gynekologa hledat určitě!
 • Silné menstruační bolesti.
 • Silný výtok z pochvy.
 • Záněty pochvy a vnějších pohlavních orgánů.
 • Pokud jste ještě v 16 letech nedostala menstruaci.
 • Pokud máte mezi menstruacemi velmi malé, nebo velmi velké odstupy.
 • Při krvácení mimo menstruaci.
 • Při nejasných bolestech v podbřišku.
 • Při potřebě antikoncepce.
 • Když si myslíte, že jste těhotná.

Ke komu?

Rozhodnutí je na Vás. Určitě máte tzv. obvodního gynekologa, ke kterému „patříte“ podle bydliště. Možná máte závodního, nebo školního gynekologa ? Ale výběr je na Vás. Nikdo Vám nemá právo říct:„musíte jít tam, nebo tam“ Určitě jste už o několika gynekolozích slyšely.
Vyberte si tak, abyste k němu měly důvěru. Když se rozhodnete gynekologa navštívit, objednejte se! Někteří ženští lékaři mají tolik pacientek, že není možné dostat termín brzy. To se ale netýká případů, kdy máte akutní těžkosti (silné bolesti, silné krvácení …). Ihned to však oznamte.
Vezměte si s sebou:
 • Průkaz pojištěnce
 • Menstruační kalendář
 • Vhodné oblečení – nejlépe sukni
Před vyšetřením běžte na toaletu – při gynekologickém vyšetření musíte mít vždy prázdný močový měchýř.
Jiné je to při ultrazvukovém vyšetření, ale o tom Vás poučí Váš lékař.
Po vstupu do ambulance se řiďte pokyny zdravotní sestry. Nejprve se v kabince svlečte, nebo se převlékněte. V každé ordinaci je jiný systém.
Přímo u lékaře si nejprve sedněte ke stolu a řekněte proč jste přišla.
Mějte vždy menstruační kalendář. Potom následuje samotné vyšetření.
Je třeba zaujmout místo na vyšetřovací stoličce. Lehnout si na záda, nohy dát od sebe a skrčit je. Tato poloha je potřebná, aby lékař mohl vyšetřit všechny pohlavní orgány.

Průběh vyšetření

Vyšetření začíná posouzením vnějších pohlavních orgánů. Potom se do pochvy zavádí tzv. zrcadla, čímž se pochva trochu roztáhne. Zrcadla jsou kovové špachtle různé velikosti. Po opatrném zavedení pomocí optiky a zdroje světla následuje posouzení pochvy a otvoru dělohy (přesněji děložního krčku). To je důležité proto, že právě na děložním krčku se vyskytuje většina zhoubných nádorů u žen. Potom následuje vyšetření pohmatem. Lékař zavede do pochvy jeden, nebo dva prsty. Druhou ruku položí na podbřišek. Tímto způsobem posoudí dělohu a vaječníky. Může diagnostikovat různé choroby, ale i to, zda jste těhotná. Pokud jste ještě neměla pohlavní styk, lékaře na to upozorněte. V tomto případě se od vyšetření přes pochvu nejčastěji upouští. Pokud je vyšetření nutné, děje se tak přes konečník. Nakonec následuje vyšetření prsu. Lékař pátrá pohmatem po změnách typu „hrbolků“. Prohmatá oba prsy a podpaží.

Na závěr

První vyšetření u gynekologa není příjemná záležitost, ale vždy ho lépe zvládnete když víte, do čeho jdete. I když budete mít nepříjemný pocit, nebojte se. Vyšetření je většinou bezbolestné.
Stačí se uvolnit a dělat to, co Vám lékař řekne.
Určitě to přežijete.
Zapamatujte si, že u gynekologa byste měla být alespoň jednou ročně. I tehdy, když potíže nemáte.
Lepší je prevence než léčba.